Jak żyją domowe insekty?
prusaki

Życie karalucha trwa najdłużej 6 miesięcy. Przy czym samce żyją zdecydowanie krócej. Zanim postać larwalna samicy osiągnie wiek płciowy minie 40-60 dni, u samca trwa to ok. 40 dni.Każda samica w ciągu swojego żywota złoży przynajmniej 6 kokonów z jajami. Z każdej ooteki wykluwa się od kilkunastu do 40 małych larw, jasnych, od razu przypominających dorosłe postacie. W miarę upływu czasu ich zarysy ciemnieją w końcu dając pełne ubarwienie dla dorosłego osobnika. Karaczany prusaki żyją stadami. Bardzo rzadko zamieszkują zabudowania na wsi. Preferują większe miejskie aglomeracje. Czym jest to spowodowane? Prusaki wywodzą się z ciepłych leśnych terenów i temperatura taka jak -2OC jest dla nich śmiertelna. Szczególnie zimą w gospodarstwach wiejskich temperatury ulegają zawahaniom, tymczasem karaluch musi podróżować w poszukiwaniu pożywienia. Podróż z budynku do budynku przy nieprzyjaznej temperaturze byłaby niemożliwa. Dlatego najczęściej zasiedlają duże zabudowania miejskie, takie jak szpital, blok mieszkalny. Temperatura w takich miejscach zawsze jest dodatnia. Ponadto szyby wentylacyjne stanowią doskonałą drogę do przemieszczania.

Miejsce występowania karaczanów charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem. Może on nawet powodować reakcję alergiczną u niektórych ludzi. Dzienna faza życia karalucha dzieli się na porę odpoczynku i porę poszukiwania pożywienia. Zaobserwowano, że przez większą część dnia, kiedy jest jasno owad spoczywa w swojej kryjówce. Wzmożona aktywność występuje dopiero po zmierzchu. Prusaki opuszczają swoje siedziby i wyruszają poszukiwać pożywienia. Przy czym o wiele większą aktywność wykazują samce. W poszukiwaniach żywią się większością organicznych odpadków. Karaluch nie martwi się raczej głodem – potrafi wytrzymać nawet 40 dni bez pokarmu. Wielkie czułki u każdego prusaka służą do rozpoznawania zapachów. Każdy karaluch wydziela specyficzny rodzaj feromonów, który jest wyczuwalny dla reszty stada. Pozwala to karaczanom trzymać się w grupie. Feromony pełnią również istotną rolę w rozmnażaniu, zachęcając samice do kopulacji.

Warto również wspomnieć o tym, że karaluchy są czasem hodowane przez ludzi takich jak terraryści. Najczęściej jednak hobbiści posługują się karaczanami jako pokarmem dla swoich pupilów, takich jak różnego rodzaju gady i pajęczaki. Jeżeli ktoś utrzymuje w terrarium karaluchy to zwykle są to egzotyczne gatunki które potrafią wywrzeć wrażenie swoim wyglądem.