Opisprusaki

Prusaki i karaluchy są bardzo silnymi owadami, szybko uodporniają się na nowe trucizny. Są bardzo ciężkim przeciwnikiem do zwalczenia.

Są to duże owady (dorosłe osobniki mają około 15 mm długości) o barwie rudej, brązowej z jaśniejszymi czułkami i odnóżami. Odwłok prusaków jest podzielony na segmenty. Samica przez pewien okres czasu nosi przy odwłoku jajo, z którego wylęga się kilkanaście-kilkadziesiąt młodych prusaków. Jajo wyglądem przypomina ziarno kukurydzy.

Prusaki żywią się odpadkami, okruchami jedzenia. Poszukując pokarmu mogą przemierzyć całe mieszkanie wzdłuż i wszerz, penetrując każdy zakątek swoimi długimi wąsikami. Jeśli mamy już tych nieproszonych gości we własnym mieszkaniu bardzo ważną rzeczą jest aby nie zostawiać nigdy jedzenia w dostępnych miejscach, nawet w szafkach. Jedzenie powinniśmy przechowywać wyłącznie w lodówce, aż do czasu pozbycia się prusaków. Nie można też pod żadnym pozorem zostawiać niepozmywanych naczyń w zlewie czy okruchów jedzenia na stole.

Jeśli dbamy o porządek w mieszkaniu istnieje większe prawdopodobieństwo, że prusaki po jakimś czasie przeniosą się w poszukiwaniu lepszych dla siebie warunków.